REFLEKSOLOGIA USZU

Refleksologia Uszu

Refleksologia uszu opiera się na założeniu, że uszy podobnie jak twarz, stopy czy dłonie są mikrosystemem posiadającym punkty i strefy odruchowe oddziałujące na całe ciało człowieka. Połączenie ucha z mózgiem jest najkrótszym i najbardziej bezpośrednim z mikrosystemów neurologicznych. Terapia małżowiny usznej wykorzystuje połączenia i szlaki nerwowe przez gałęzie nerwu usznego wielkiego, uszno-skroniowego, potylicznego mniejszego, współczulnego, twarzowego, językowo-gardłowego oraz błędnego. Jest to bardzo skoncentrowany obszar zakończeń nerwowych, które rozchodząc się do ucha obejmują zarówno nerwy kręgosłupowe jak i czaszkowe.

Powierzchnia terapeutyczna ucha daje możliwość uzyskania potężnych korzyści w refleksologii. Stymulacja poszczególnych stref na małżowinach usznych głęboko oddziałuje na tkanki pobudzając naturalne procesy regeneracji całego ciała na poziomie fizycznym, biochemicznym i emocjonalnym. Jest zabiegiem korzystnie wpływającym na układ mięśniowo-kostny, zmniejszającym napięcia i stres w całym ciele w szczególności mięśni szyi, szczęki, ucha i głowy oraz doskonale balansuje pracę układu limbicznego odpowiedzialnego za sferę emocjonalną.

Refleksologia uszu wyzwala uwalnianie naturalnych środków przeciwbólowych organizmu oraz zwiększa poziom endorfin zarówno we krwi jak i płynie mózgowo-rdzeniowym. Pozwala uzyskać stan homeostazy w całym organizmie. Istotą Refleksologii uszu jest ręczny masaż oraz stymulacja tradycyjnych punktów akupunktury uszu, punktów zgodnych z medycyną akademicką oraz z anatomią małżowiny usznej.

Podczas zabiegu stosowane są organiczne nasionka Vaccaria wykazujące silne działanie regenerujące, pobudzające krążenie i uśmierzające ból. Nasiona nie tylko stymulują powierzchniowo aktywne biologicznie punkty ale również reagują na skórę stopniowo uwalniając swoje związki, które są wchłaniane przez naskórek i wnikają w głębsze warstwy. Dzięki wykorzystaniu procedur refleksologicznych oddziaływujących na strefy neuro-odruchowe refleksologia uszu wspiera pracę refleksologiczną na stopach lub twarzy, wykazując dobroczynne oddziaływanie zdrowotne na cały organizm człowieka. 

Efekty Refleksologii Uszu:

poprawia cyrkulację limfy i krwi

łagodzi bóle

zmniejsza napięcia mięśniowe w ciele

reguluje pracę autonomicznego układu nerwowego

poprawia pamięć i koncentrację

wpływa na lepszy sen

przyspiesza regeneracje organizmu

poprawia wzrok i słuch

wprowadza organizm w stan równowagi i samoregulacji

przywraca poczucie spokoju

zwiększa naszą odporność na stres

zmniejsza stany zapalne

koi umysł, wycisza i relaksuje

dodaje energii

Przeciwskazania do zabiegu Refleksologii Uszu:

– przeszczepy organów, szpiku
– rozrusznik serca
– faza ostra choroby
– ciąża 
– ostre stany zapalne, świeże rany twarzy, uszu, i głowy
– zakrzepica żył głębokich
– infekcja z wysoką temperaturą
– ciężkie choroby zakaźne
– tętniak mózgu, chłoniak

zdjęcie: Beryl Cranes,
„Reflexology: The Definitive Practitioner`s Manual”